ziemia jaworska_V2.jpg
rect17146.png
logo apotheek diepenbeek33kb - Kopia - Kopia (2).jpg
baner schronisko_v2.jpg
Jawor kopia.jpg
Bolków kopia.jpg
Paszowice2 kopia.jpg
msciwojow2 kopia.jpg
Męcinka2 kopia.jpg
Wadroze_wielkie kopia.jpg
Portal - Powiat Jaworski
Riesa - Grossenhain (NIEMCY)
dodano: 07-09-2010|Concept INTERMEDIA|wyświetleń: 16026

RIESA-GROSSENHAIN (NIEMCY)

Samorząd Powiatowy nawiązał współpracę zagraniczną z niemieckimi powiatami Wesel oraz Riesa-Grossenhain. Pomiędzy powiatem Jaworskim i niemieckim powiatem Reista-Grossenhain doszło do podpisania umowy partnerskiej. Zainicjowane przez nasz samorząd kontakty przyczyniły się ostatecznie do nawiązania współpracy pomiędzy instytucjami kulturalnymi oraz gospodarczymi obu powiatów.

 

Umowa partnerska z powiatem Riesa - GrofSenhain


W myśl podpisanej umowy partnerskiej Powiaty tworzą możliwości dla wszechstronnych i bezpośrednich kontaktów między mieszkańcami, przedsiębiorstwami i instytucjami.

Jednostki administracyjne powiatów ściśle współpracują przy zagadnieniach społecznych, gospodarczych oraz politycznych i wymieniają swoje doświadczenia.


Dotyczą one głównie:


rozwoju gospodarczego ochrony środowiska sportu, turystyki i kultury, nauki, pomocy socjalnej i ochrony zdrowia pracy z młodzieżą i pomocy młodzieży.


Strony umowy ustalają, że powyższa lisia dziedzin objętych współpracą jest otwarta.

We współpracy gospodarczej powinny zostać zbadane możliwości inwestycyjne oraz powinien być utrwalany stały kontakt pomiędzy przedsiębiorstwami.

Współpraca w zakresie kultury, sportu, turystyki, nauki i pracy z młodzieżą powinna polegać na rozszerzaniu znajomości języków, tradycji i historii. Celem są wspólne projekty zainteresowanych grup i organizacji.

Strony umowy wspierają się wzajemnie przy zaistniałych postępowaniach administracyjnych oraz przy umacnianiu lokalnej samorządności.

W celu aktualizowania współpracy powinno dochodzić do regularnych spotkań pomiędzy przedstawicielami powiatu. Czas spotkań zostanie wspólnie uzgodniony.

Umowa jest zawarta na czas nieokreślony, a w razie potrzeby powinna być aktualizowana.

 

Powiat Riesa-Groβenhain znajduje się w niemieckim kraju związkowym Saksonia, w rejencji Drezno. Starostą powiatu jest Reiner Kutschke, a stolicą Groβenhain. Powiat Riesa-Groβenhain to powiat ziemski, położony w północno-zachodniej części republiki Saksońskiej. Należy do jednego z najważniejszych regionów przemysłowych usytuowanych wzdłuż rzeki Łaby. Obejmuje powierzchnię 820, 51 km2, którą zamieszkuje ok. 115 200 mieszkańców.

 

 

Powiat Riesa-Groβenhain powstał w 1994 roku w wyniku połączenia dwóch powiatów ziemskich: Riesa i Groβenhain. Połączenie powiatów doprowadziło w roku 1996 do powstania herbu powiatu. Na zachodzie powiat Riesa-Groβenhain graniczy z powiatami ziemskimi: Torgau-Oschatz i Bedln, na północy kształtuje linię Brandenburgii. Jego wschodnimi sąsiadami są powiaty: Kamenz oraz Menie, który zataczając krąg graniczy z Riesą jednocześnie ze strony południowej. Pomimo dość skomplikowanej geografii, położenie Riesy ma niewątpliwie swoje zalety – bliskość lokalizacji w stosunku do Drezna, Lipska i Berlina oraz mocno rozwinięte sieci połączeń komunikacyjnych z tymi miastami orzeźwiają i urozmaicają gospodarkę powiatu oraz jego walory turystyczne. Malownicze krajobrazy łączące architekturę zabytkowych miast i zamki wraz z zadbanymi gospodarstwami i plantacjami są niekwestionowaną dumą i jednocześnie wizytówką powiatu Riesa-Groβenhain. Powiat obejmuje 4 miasta: Gröditz, Grossenhain, Riesa, Strehla oraz 18 gmin: Röderaue, Schönfeld, Ebersbach, Glaubitz, Hirschstein, Lampertswalde, Nauwalde, Nünchritz, Priestewitz, Stauchitz, Tauscha, Thiendorf, Weißig am Raschütz, Wildenhain, Wülknitz, Zabeltitz, Zeithain.

 


Więcej na stronie http://www.riesa-grossenhain.de/

 

 

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ
Szukaj
Rozwiń

Zapraszamy do obejrzenia prowadzonych przez nas inwestycji. Prezentacja ma postać wirtualnego przeglądu inwestycji i umożliwia swobodne rozglądanie się i podróżowanie pomiędzy kolejnymi miejscami.

Budowa wielofunkcyjnego boiska przy I Zespole Szkół Ogólnokształcących w Jaworze inne ujęcie
NOJE.jpg
zpp baner.png
TPD_Legnica.png
mapa zagrożeń.png
strategia rozwoju.png
pp2.jpg
osoby_głuche.jpg
pore.jpg
KS.jpg
odo.jpg