ziemia jaworska_V2.jpg
rect17146.png
logo apotheek diepenbeek33kb - Kopia - Kopia (2).jpg
baner schronisko_v2.jpg
Jawor kopia.jpg
Bolków kopia.jpg
Paszowice2 kopia.jpg
msciwojow2 kopia.jpg
Męcinka2 kopia.jpg
Wadroze_wielkie kopia.jpg
Aktualności - Wydarzenia
Zapraszamy do czango!
dodano: 16-01-2020 | Edyta Czopp-Jankowska | wyświetleń: 1876

 

Dom Spotkań Twórczych „Ptasia Dolina", Stowarzyszenie Przyjaciół Nowej Wsi Wielkiej i Małej oraz Gminny Ośrodek Kultury w Paszowicach zapraszają w sobotę, 1 lutego, na warsztaty tańca i śpiewu, które poprowadzą muzycy z węgierskiego zespołu folkowego „Szépszerével".

Grupa „Szépszerével" gra „czango" (węg. csángó) - bardzo żywiołową muzykę tradycyjną, wywodzącą się z Moldy i Gimeszu, regionów, które leżą po obu stronach Karpat Wschodnich, na terenie obecnej Rumunii, a kiedyś KrólestwaWęgierskiego. Muzycy, choć mieszkają w Budapeszcie, to uczniowie wiejskich muzykantów - Gyulai Farkas gra na skrzypcach, fletach i „kavalu", Sámsondi Gergely na „koboz", skrzypcach i cymbałach. Celem muzyków nie jest głośne granie, a takie, które delikatnie służy ukojeniu. Grają bez prądu, bez zbędnego oświetlenia, uczą tańców, śpiewania, chętnie opowiadają o swojej filozofii łagodności (szepszerevel oznacza w j. polskim „po dobroci") i połączeniu muzyki z naturą. Atutem może być fakt, że większość tańców to tańce w kręgu, więc nie trzeba mieć partnera lub partnerki, a kroki są proste, choć tempo może powodować pogubienie nóg!

Muzykom w prowadzeniu warsztatów towarzyszyć będzie Joanna Mieszkowicz z Fundacji Aeris Futuro, wieloletnia miłośniczka kultury csángó, uczestniczka wielu warsztatów tanecznych, w tym taborów csángó na terenie obecnej Rumunii i Węgier.

Warsztaty rozpoczną się o godzinie 16.00 w świetlicy wiejskiej w Nowej Wsi Wielkiej, a od godziny 18 planowana jest potańcówka przy węgierskim „czango" i polskiej muzyce ludowej. Spotkanie jest otwarte, wstęp wolny.

Zapraszamy do czango!

 

 

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ
Szukaj
Rozwiń

Zapraszamy do obejrzenia prowadzonych przez nas inwestycji. Prezentacja ma postać wirtualnego przeglądu inwestycji i umożliwia swobodne rozglądanie się i podróżowanie pomiędzy kolejnymi miejscami.

Budowa wielofunkcyjnego boiska przy I Zespole Szkół Ogólnokształcących w Jaworze
NOJE.jpg
zpp baner.png
TPD_Legnica.png
mapa zagrożeń.png
strategia rozwoju.png
pp2.jpg
osoby_głuche.jpg
pore.jpg
KS.jpg
odo.jpg