nasz powiat.jpg
ziemia jaworska_V2.jpg
rect17146.png
logo apotheek diepenbeek33kb - Kopia - Kopia (2).jpg
baner schronisko_v2.jpg
Jawor kopia.jpg
Bolków kopia.jpg
Paszowice2 kopia.jpg
msciwojow2 kopia.jpg
Męcinka2 kopia.jpg
Wadroze_wielkie kopia.jpg
Aktualności - Wydarzenia
10. Święto Prawdziwka i Śliwki Węgierki w Nowej Wsi Wielkiej za nami!
dodano: 16-09-2019 | Edyta Czopp-Jankowska | wyświetleń: 2270

Piękna słoneczna pogoda, wysyp grzybów oraz smaczne śliwki - to akcenty tegorocznego „10. Święta Prawdziwka i Śliwki Węgierki", które odbyło się tradycyjnie w Nowej Wsi Wielkiej, przy finansowym wsparciu Powiatu Jaworskiego oraz Gminy Paszowice.

Gośćmi festynu byli m.in.: Marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek, Przewodniczący Rady Powiatu w Jaworze Roman Sadowski, Członek Zarządu Powiatu Stanisław Witek, Wójt Gminy Paszowice Sebastian Oszczęda, radni Gminy Paszowice na czele z Przewodniczącą Beatą Rokosz oraz Sekretarz Gminy Zbigniew Mosoń.

Nie zabrakło stałych przyjaciół i bywalców tej imprezy, którzy licznie przybyli na tradycyjną zupę grzybową z prawdziwków i kurek, degustowali różnorodne ciasta ze śliwką  w roli głównej oraz smakowity kompot z tych owoców. Pomimo wyjątkowo suchego lata i początku złotej jesieni, los podarował grzybiarzom niebywałą okazję do zaprezentowania swoich zbiorów podczas festynu w postaci dorodnych prawdziwków. Nie zawiedli, jak zwykle biegacze. Zjawili się na kolejnym Prawdziwkowym Biegu Przełajowym o Puchar Wójta Gminy Paszowice, w kategorii kobiet i mężczyzn. Reprezentowali Jawor, Świerzawę i Janowice Wielkie. Bieg został zorganizowany przy aktywnym udziale Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej „Jaworzanie", które reprezentował Prezes Jan Czekiel, a jego laureatami  zostali:

I miejsce w kategorii kobiet - Anna Świerk

II miejsce - Katarzyna Łazarowicz

III miejsce - Krystyna Świerk

I miejsce w kategorii mężczyzn - Andrzej Rydz,

II miejsce - Adam Kołodziejczyk

III miejsce - Seweryn Świerk

Puchary dla zwycięzców ufundował Wójt Sebastian Oszczęda, a o pozostałe nagrody, w tym dyplomy, puchary i nagrody rzeczowe, zadbali członkowie Stowarzyszenia.

Podczas festynu rozstrzygnięto także dwa konkursy kulinarne na potrawę z grzybów oraz ze śliwek. Wśród potraw ze śliwki, Jury w składzie: Teresa Mikielewicz, Krystyna Ostapiuk i Michał Łyczkowski, najwyżej oceniło knedle śliwkowe Janiny Rogowskiej. Drugie miejsce zajął Kazimierz Rogowski za wino śliwkowe i nalewkę, a trzecie Róża Opala za powidła śliwkowe.

W kategorii „potrawa z grzybów" najwyższe noty otrzymała Maria Sinkowska za pasztet mięsno-grzybowy z sosem śliwkowym, drugie miejsce przypadło Annie Cymbaliście za zupę grzybową, a trzecie - Patrycji Kupiec za wegański pasztet grzybowy. Jury przyznało także  wyróżnienie za wyjątkowo pięknie przystrojony prawdziwkami i mchem koszyczek Róży Opali.

O ucztę dla ducha zadbał Zespół Akordeonowy „Ojciec i Synowie" z Legnicy, a także Alan Cymbalista z Nowej Wsi Wielkiej w repertuarze Johnnego Casha. Wykonawcy nagradzani byli gorącymi oklaskami przez licznie zgromadzoną na placu rekreacyjnym publiczność. Zwieńczeniem „10. Święta Prawdziwka i Śliwki Węgierki" była tradycyjna zabawa taneczna, a do późnej nocy przygrywał Waldemar Staszczyk.

Prezes Stowarzyszenia - Renata Węgiel, w imieniu Zarządu i organizatorów festynu, pragnie serdecznie podziękować za dofinansowanie imprezy oraz pomoc organizacyjną: Zarządowi Powiatu Jaworskiego, w ramach programu upowszechniania kultury, Wójtowi Gminy Paszowice, Markowi Szablewskiemu z Klubokawiarni „India" w Jaworze za catering oraz członkom Stowarzyszenia za wkład finansowy i olbrzymie zaangażowanie przy organizacji festynu.

Tradycyjnie - zapraszamy już za rok na kolejne Święto.

 

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ
Szukaj
Rozwiń

Zapraszamy do obejrzenia prowadzonych przez nas inwestycji. Prezentacja ma postać wirtualnego przeglądu inwestycji i umożliwia swobodne rozglądanie się i podróżowanie pomiędzy kolejnymi miejscami.

Budowa wielofunkcyjnego boiska przy I Zespole Szkół Ogólnokształcących w Jaworze
TPD_Legnica.png
NOJE.jpg
zpp baner.png
TPD_Legnica.png
mapa zagrożeń.png
strategia rozwoju.png
pp2.jpg
osoby_głuche.jpg
pore.jpg
KS.jpg
odo.jpg
  • grafika
  • grafika
  • grafika
dodano: 13-12-2018 |  | Ilość fotografii: 34 | Wyświetleń: 3691